„Czy to jutro,czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
Miękki, puchaty, z oklapniętym uszkiem, mały,duży, kolorowy,brązowy i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.
A czy wiecie,że Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko jednak miało miejsce znacznie wcześniej i przypominało historię nadającą się na film.Wiemy przecież, że najlepsze scenariusze pisze życie.
Trochę historii: powrót do przeszłości …
Historia sympatycznego pluszaka miała dramatyczne początki. Jest rok 1902. Ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej- Teodor Roosvelt wraz z towarzyszami wybrał się na polowanie.Jednak w rozległych lasach, nie tak łatwo było upolować niedźwiedzia.Po bezskutecznych próbach upolowania niedźwiedzia jeden ze współtowarzyszy prezydenta”dopadł” jednak niedźwiadka i przyprowadził do Roosvelta.Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzę, kazał je natychmiast uwolnić. Naoczny świadek tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał także pewien producent zabawek…
Popularna ilustracja stała się zatem inspiracją dla twórcy zabawek Morrisa Michtoma, który zaprojektował pierwszego pluszowego niedźwiadka.Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.
Od tej pory pluszowe misie zaczęły zawrotną karierę, zarówno w świecie literackim jak i filmowym. I oczywiście wśród coraz bardziej rozrastającego się grona miłośników pluszaków.
Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w bajkach dla dzieci. Powstało wiele misiowych postaci.Przytoczę kilka najbardziej popularnych niedźwiadków, znanych pod prawie każdą szerokością geograficzną.
Kubuś Puchatek
Jeden z najpopularniejszych misiów świata pochodzi z Wielkiej Brytanii. Puchatek przyszedł na świat w 1926 roku.Wówczas po raz pierwszy zeszyt z Puchatkiem narysował A.A. Milne. Milne wymyślił postać podczas zabaw ze swoim synem – Krzysiem. Naszym miłośnikom kina nieobcy jest fakt,iż na podstawie historii Puchatka powstał wzruszający film „Goodbey Christopher Robin”. Choć Miś Puchatek charakteryzuje się flegmatyczną osobowością, ten miłośnik miodu z miejsca podbił serca najpierw czytelników, a potem widzów na całym świecie.W czym nie mały udział miał Disney.
Miś Paddington to kolejny znany miś
„Things happen to me. I’m that sort of bear” tak mawia Paddington.I rzeczywiście tak się dzieje .
Z Paddingtonem będziemy mieli okazję spotkać się podczas sobotniego (27.11.2021) i niedzielnego (28.11.2021)seansu w naszym kinie. Czy wiedzieliście,że twórcą misia Paddingtona jest Bond? Mimo zbieżności nazwisk, choć poruszamy się w środowisku książkowo-filmowym, nie chodzi jednak o agenta 007. W tym przypadku powiemy raczej:”Bond, Michael Bond”.Michael Bond był pisarzem, który w latach 70’ wpadł na nietypowy pomysł, aby pochodzący z Peru miś, trafił do Londynu, gdzie czeka go szereg przygód. Znakiem rozpoznawczym grzecznego misia jest czerwony kapelusz, z którym się nie rozstaje i zamiłowanie do marmolady.W zanadrzu trzyma też kanapkę z marmoladą… oczywiscie na czarną godzinę.
A co słychać u polskich misiów ?
Polska widownia również posiada swoich pluszowych bohaterów. Większość z nas pamięta zapewne misia z oklapniętym uszkiem-Misia Uszatka, oraz niebieskiego misia –Misia Fantazego.Nieobcy jest nam także inny misiek,a mianowicie Colargol. Zaczniemy jednak od Uszatka.
Miś Uszatek
Na dobranoc, dobry wieczór
Miś pluszowy śpiewa wam
Mówią o mnie Miś Uszatek
Bo klapnięte uszko mam
Jestem sobie mały miś, gruby miś
Znam się z dziećmi nie od dziś…
Takimi słowami autorstwa Janusza Gajewicza rozpoczyna się uwielbiana wieczorynka o Misiu Uszatku. Miś z klapniętym uszkiem narodził się 6 marca 1957 roku. Jego rodzicami są pisarz Czesław Janczarski i ilustrator Zbigniew Rychlicki.Przygody Uszatka i jego przyjaciół do dziś bawią i wzruszają ,a sam Miś Uszatek dla wielu jest ponadczasowym symbolem dobranocki i wspomnień z dzieciństwa.
Miś Colargol
Colargol się kłania Wam,
dla Was na arenie gram,
wszystkich tutaj bawić chcę,
byście polubili mnie.Colargol to właśnie ja,
Miś, co zawsze śpiewać chciał.
Lecz choć bardzo kochał śpiew,
Wciąż fałszował posród drzew.
Aż raz ptaków król dał mu flecik tak czarowny,
Że dziś mały miś śpiewa prawie jak słowik.
Fiu fiu fiu fiu fiu fiu. Fiu!
Miś Colargol to niedźwiadek,który zawsze chciał zostać śpiewakiem ,mimo nieodpowiedniego głosu.Warto wspomnieć też,że choć postać Misia Colargola, została wymyślona przez francuską pisarkę Olgę Pouchine, to właśnie w Polsce doczekał się on własnego serialu animowanego. Być może nie jest to powszechnie znany fakt, ale w latach 50’ i 60’ polskie wytwórnie filmów animowanych należały do europejskiej czołówki. Bajki z łódzkiego Se-ma-fora bawiły najmłodszych widzów nie tylko w Polsce ale także w wielu krajach.
Miś Fantazy
Miś Fantazy doskonale znany jest naszym przedszkolakom,gdyż często gości na ekranie Kina za Rogiem w Debrznie. Przygody „Misia Fantazego” to przepiękna baśń o potędze przyjaźni, wierności i szczęścia. Miś Fantazy powstał na podstawie powieści Ewy Karwan Jastrzębskiej „Miś Fantazy w Krainie Wiecznego Słońca” i „Miś Fantazy poznaje tajemnice kryształu”.Historia Misia Fantazego zaczyna się na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy to w familijnej audycji Radio Miś emitowanej na falach warszawskiego Radia Eska, Ewa Karwan-Jastrzębska czytała pisane przez siebie bajki.
Literackie,filmowe czy pluszowe.Nasi powiernicy sekretów,smutków małych i tych dużych,towarzysze zabaw,niezawodni o każdej porze roku ,dnia czy nocy.Pluszowe Misie -bliskie naszym sercom, bowiem jak mawiała Halina Bechlerowa,autorka książek dla dzieci:„Czy to jutro,czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”