Spotkanie z kinem włoskim (15.01.2022)

🎬 W następną sobotę o godzinie 18:00 już po raz drugi,podczas maratonów filmowych w Kinie za Rogiem w Debrznie przeniesiemy się na Półwysep Apeniński.

W PROGRAMIE MARATONU:

Nasze drugie spotkanie pod szyldem „Spotkanie z kinem włoskim”🇮🇹 – to trzy odmienne historie,prezentujące różne oblicze kinematografii włoskiej.

📌 Naszą podróż rozpoczniemy w Nowym Jorku,aby w toku wydarzeń przenieść się na Sycylię ogarniętą II wojną światową podczas seansu „Ciao,Italia!”( In guerra per amore).Jeśli chcemy zamnkąć „Ciao Italia!” w ramach gatunkowych, to możemy użyć następującej klasyfikacji: komedia wojenna, komedia miłosna i całkiem poważny rozrachunek historyczny w reżyserii Pierfrancesco Diliberto. Tym razem Pif (pseudonim artystyczny reżysera)w barwny i satyryczny sposób nakreślił portret Sycylii oraz jej stereotypowo myślących mieszkańców. Jak to zwykle w swoich filmach Diliberto wystąpił równiez i w In guerra per amore ,a partneruje mu znana z głównej roli w serialu „Dama w czarnym welonie”,( „La dama velata”) Miriam Leone.

📌 Następnie udamy się do Rzymu lat 80-tych, gdzie poznamy losy czwórki przyjaciół: Riccarda, Giulio, Paolo i Gemmy, które będziemy śledzić przez następne dekady w filmie „Najlepsze lata”(Gli anni più belli)w reżyserii Gabriele Muccino.”Najlepsze lata” to film na wskroś włoski, przepełniony włoskim temperamentem sportretowanym w zachowaniach głównych bohaterów, z akcentami nawiązującymi do włoskiej kinematografii. Jest to opowieść o życiu, które toczy się prawie wszędzie. Jest tu mejsce na przeciętność, przyjaźń. Jest to również opowieść o wchodzeniu w dorosłość i o tęsknocie za szaleństwami młodości. Przede wszystkim jednak „Najlepsze lata” to opowieść o tęsknocie za czasami, kiedy żyło się marzeniami, a nie próbą ich realizacji

📌 Na koniec naszego spotkania poznamy ciemne strony Neapolu podczas projekcji filmu „Piranie”(La paranza dei bambini) w reżyserii Claudio Giovannesiego, zrealizowanego na podstawie powieści Roberto Saviano” La paranza dei bambini”.Neapol z perspektywy młodych chłopców zafascynowanych światem kryminalnym, w którym obowiązują ścisłe podziały na rewiry opanowane przez konkurujące ze sobą grupy przestępcze. Zobaczymy portret młodych ludzi nie tylko wciągniętych w struktury mafijne, ale też je tworzących. Nicola, Tyson, Lollipop, Briatò zabiorą nas w świat gdzie nie istnieje przyszłość -liczy się tu i teraz.

👉 Karnet na cały maraton,obejmujący trzy filmy 21 zł 🎟🎟🎟Karnety do kupienia od 11.01.2021 i przed sobotnim seansem w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Debrznie.

👉 Bilet zwykły na pojedynczy film:10 zł

Serdecznie zapraszamy 🙂