Kino Konesera:”Zabij to i wyjedź z tego miasta”14.01.2022

„W krótkim czasie odeszli ważni dla mnie ludzie. Nie zdążyłem się z nimi pożegnać, robię to swoją animacją”– mówił Mariusz Wilczyński przed pokazem projektu nad którym pracował czternaście lat-„Zabij to i wyjedź z tego miasta”,na festiwalu w Berlinie. Właśnie tę wyjątkową animację „Zabij to i wyjedź z tego miasta”w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego będziemy mieli okazję po raz pierwszy obejrzeć na naszym kinowym ekranie, już w ten piątek, w cyklu Kino Konesera.

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” to opowieść, jak zaznacza sam twórca, bardzo intymna, utrzymana na pograniczu jawy i snu.To zamknięte w każdym kadrze przepełnione melancholią i wszechobecnym smutkiem, niepozbawione jednocześnie niezwykłej, szorstkiej czułości, wspomnienia z życia,z podróży do krainy dzieciństwa, młodości reżysera. Mimo osobistego wydźwięku animacja zawiera w sobie także uniwersalną prawdę.Jaką? Przekonasz się Drogi Widzu podczas seansu zanurzając się w podróż przez wspomnienia, gdyż „Zabij to i wyjedź z tego miasta” jest migracją wewnętrzną, wypełnioną dźwiękami, obrazami miasta Łodzi, i głosami. Są to głosy szczególne , gdyż reżyserowi udało się zebrać w swoim uniwersum głosy osób, które darzy szczególnym sentymentem.W animacji usłyszymy m.in. Irenę Kwiatkowską, Andrzeja Wajdę,Gustawa Holoubka, Krystynę Jandę, Daniela Olbrychskiego, Barbarę Krafftównę, Annę Dymną,Maję Ostaszewska,AndrzejaChyrę, Krzysztofa Kowalewskiego, Magdalenę Cielecką i innych. 

Źródło materiały promocyjne Gutek Film. Kadr z filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta

Na szczególną uwagę zasługuje ścieżka dźwiękowa filmu.Obok tworzącego muzykę do poprzednich prac Wilczyńskiego Tomasza Stańki pojawił się w filmie długoletni bliski przyjaciel reżysera Tadeusz Nalepa. Utwory Nalepy stanowią sporą część ścieżki dźwiękowej obrazu. Muzyka Nalepy i Breakoutu dla Wilczyńskiego jest przejawem zachodniego stylu bycia.Stylu konfrontowanego z szarą codziennością, kontrastującą z definicją łódzkości i polskości, której obrazki ilustrują „Zabij to i wyjedź z tego miasta.”

Drogi Widzu, wybierz się z nami w oniryczno-fantasmagoryczną odyseję do świata wspomnień ,do miasta , ludzi, miejsc,dźwięków, które przeminęły,a mimo to żyją w pamięci, w której świat się zatrzymał…

Zachęcam również do zapoznania się z sylwetką i twórczością Mariusza Wilczyńskiego w obszernym artykule z serwisu culture.pl. https://culture.pl/pl/tworca/mariusz-wilczynski