Wyobraź sobie,że rozumiemy się bez słów…

🎬 Dziś obchodzimy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNYCH! Temat niepełnosprawności niejednokrotnie poruszany jest w filmach pod różną szerokością geograficzną. W filmotece Kina za Rogiem znajdziecie również filmy o różnych formach niepełnosprawności. Reżyserowie, którzy podjęli się tematu niepełnosprawności, nie tylko nie boją się rozprawiać o niepełnosprawności w sposób naturalny i momentami wręcz zabawny, jak w przypadku filmu „Rozumiemy się bez słów” czy „Kręcisz mnie”, ale przede wszystkim prezentują nam niepełnosprawnych jako ludzi o takich samych pragnieniach, marzeniach, troskach – jako jednych z nas. Bohaterka francuskiej komedii „Kręcisz mnie” Florence jest kobietą bardzo aktywną, pełną energii, pasji mimo że po wypadku porusza się na wózku. Oprócz wspomnianych powyżej filmów wart uwagi jest również film„Imagine”, który nie jest światem obrazów, lecz światem dźwięków, które dla osób niewidomych zdają się wszystkim. Dzięki zabiegom twórców operujących przestrzenią poza-kadrową niejednokrotnie sami możemy poczuć się jakbyśmy byli niewidomi.

„Chce się żyć” tym razem polska propozycja w naszej filmotece biorąca na warsztat temat niepełnosprawności to poruszająca historia oparta na faktach. Świetnie ukazane życie niepełnosprawnego Dawida i jego walka o normalność, akceptację. Bardzo motywujący, życiowy i prawdziwy film.

Zachęcamy też to obejrzenia krótkiego, niezwykle subtelnego dokumentu w reżyserii Andrzeja Brzozowskiego. Jest to wyjątkowy obraz dokumentujacy zachowanie niewidomych dzieci z Zakładu w Laskach, uczących się świata poprzez wszystkie zmysły podczas jednej lekcji .„To jest jajko” jest niesamowitym obrazem ukazującym niezwykłą ciekawość, skupienie i towarzyszącą poznawaniu i „oglądaniu” przez dzieci przedmiotu.

https://ninateka.pl/vod/dokument/to-jest-jajko-andrzej-brzozowski/