Kilka wspomnień z lutowego”Kina na cztery łapy”.

21 lutego po raz drugi odwiedzili nas znajomi z Kynoterapia u Florka. W ramach naszego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Kino na Cztery Łapy” mogliśmy obejrzeć najnowszą wersje filmu o najwierniejszym owczarku szkockim- Lassie, a następnie uczestniczyć w warsztatach z dogoterapii.

Nasza warsztatowa ekipa w komplecie:)

Pani Marzena Makowska dogoterapeutka i jej niezawodna profesjonalna czworonożna ekipa, jak zwykle przygotowali dla nas zajęcia teoretyczne i praktyczne.Profesor Dziunia , doktor Kora i magister Tadzio

Doktor Kora i profesor Dziunia
magister Tadeusz aka Tadzik ,Tadzio

Spotkanie z Lassie

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy projekcją filmu „Lassie,wróć!”. Dzieci mogły poznać chwytającą za serce historię nierozerwalnej przyjaźni chłopca i jego wiernego owczarka Collie-Lassie, opartej na bestsellerowej książce Erica Knighta-„Lassie ,wróć ! Po filmie przyszedł czas na krótką dyskusję na temat obejrzanej projekcji.Znalazło się miejsce na rozmowy o naszych pupilach i

Kadr z filmu „Lassie,wróć!”
W oczekiwaniu na seans

CZĘŚĆ TEORETYCZNA

Zanim nastąpiły z niecierpliwością wyczekiwane zajęcia praktyczne mieliśmy okazję posłuchać krótkiej opowieści o tym czym zajmuje się pani Marzena wraz z psami oraz na czym właściwie polega praca z psami -dogoterapia. Poznaliśmy podstawy przywitania się z psami i zasady postępowania w razie ataku psów. Dzięki serii specjalnie dobranych materiałów edukacyjnych ilustrujących jak postępować z psami, dzieci mogły przyjrzeć się jak psy zachowują się w sytuacjach niekomfortowych i stanowiących dla nich zagrożenie. Nasi pilni słuchacze z ochotą dzielili się swoimi spostrzeżeniami odwołując się do ilustracji jak i przykładów z życia wziętych

Prezentacja pozycji obronnych
Jak nie postępować z psem -pies nie jest zabawką,rekwizytem do sesji zdjęciowych

TEORIA I PRAKTYKA

Zanim przeszliśmy do ćwiczeń z cyklu pozycje obronne nauczyliśmy się respektować przestrzeń psów.Dzięki czemu dzieci poznały różne zachowania,przyzwyczajenia i zasady postępowania z obcymi psami.Wiemy już ,że nie zawsze możemy podejść do psa, nie można też na siłę głaskać zwierząt.Dzieci miały też okazję nakarmić naszych trzech Muszkieterów 😉.

Najpierw przywitanie ,potem karmienie
Był też czas na buziaki od Kory 😉

ZAJĘCIA PRAKTYCZNE

Wreszcie przyszedł czas na zajęcia praktyczno-ruchowe. Poznaliśmy pozycje obronne na wypadek ataku psa. Nasi dzielni ochotnicy bardzo chętnie współpracowali z Dziunią ,Tadzikiem i Korą. Od teraz pozycje żółwik i naleśnik nie będą naszym młodym widzom obce i być może uchronią przed ewentualnym atakiem.

POZYCJA ŻÓŁWIK KROK PO KROKU

Tadzik potwierdza -Lenka dobrze odrobiła zadanie i uniknęła pogryzienia. Ocena celująca;)

POZYCJA NALEŚNIK

Dzięki szczegółowym wskazówkom, których udzieliła pani Marzena wiemy, że pozycję naleśnika przyjmiemy zdecydowanie szybciej niż żółwika. Jest prostsza i nie wymaga specjalnego ćwiczenia, aby szybko paść plackiem na ziemię. Wystarczy jedynie pokazanie i objaśnienie jak muszą być ułożone ręce oraz, że nogi muszą być złączone, aby dziecko mogło szybko stać się „naleśnikiem”.Dodatkową zaletą naleśnika jest możliwość powolnego przemieszczenia się (pełzania) w bezpieczniejsze miejsce, gdy pies na chwilę straci zainteresowanie i oddali się. W tym przypadku nie następuje istotna zmiana postawy, a powolne ruchy mniej zwracają uwagę psa. Bez problemu możemy też powrócić do nieruchomego naleśnika gdy pies dostrzeże nasz ruch. Żółwik niestety nie daje takich możliwości i w przypadku ataku dużego psa (takiego jak Kora) łatwo dziecko może zostać przewrócone.

Sewery praktykujący pozycje obronną „naleśnik”
Tak jest Dziunia i Tadzik . Ćwiczenie pod czujnym okiem Kory.
Tak Pani Marzeno misja „naleśnik” wykonana celująco

Po ćwiczeniach pozycji obronnych nadszedł czas na modyfikacje tychże już zbiorowo. na zakończenie ćwiczeń ku wielkiej radości dzieci robiliśmy tunel.

Pozycja naleśnik pod czujnym okiem profesor Dziuni

Kino i warsztaty z dogoterapii -idealne płączenie ,które jest tematem na film 😉

CIĄG DALSZY NASTĄPI W NIEDALEKIEJ PRZYSZŁOŚCI…

Nigdy nie wychodźcie z kina za wcześnie.Czasami są ciekawe rzeczy po napisach 😉 Tadzik bez cenzury;)