Być kobietą na tureckiej prowincji.Kino Konesera przedstawia „Mustang”

Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu, pięć sióstr, wkraczających w dorosłość uwięzionych w rodzinnym domu… W ten piątek na ekranie naszego kina będziemy mieli okazję obejrzeć film w reżyserii  Deniz Gamze Ergüven-„Mustang”. Film został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny w 2016 roku.

„Mustang” to nietypowa słodko-gorzka opowieść o baśniowym charakterze, rozgrywająca się na tle kontrastującej prowincji z bardziej liberalnym Stambułem. Obrazy wschodniej części obszaru Morza Czarnego ukazujące dziewczęta, z których wyrastają piękne kobiety, i ich siostrzaną więź kontrastują z goryczą przejawiającą się w różnych formach opresji i przemocy.

Źródło: Materiały prasowe Gutek Film

Warstwy krat i narastające napięcie potęgują osaczenie bohaterek tak fizyczne jak i mentalne. Gorzka jest także mentalna zmowa tradycyjnej społeczności. Społeczności, w której nie ma miejsca na sprzeciw ,co w konsekwencji prowadzi do dramatu…

Kilka słów o Deniz Gamze Ergüven

Deniz Gamze Ergüven urodziła się w Ankarze w 1978 roku. Dzieciństwo spędziła pomiędzy Francją, Turcją i Stanami Zjednoczonymi. Od młodych lat była kompulsywną kinomanką, studiowała reżyserię filmową w paryskiej La Fémis, mając już ukończone studia z literatury i historii Afryki w Johannesburgu. Jej film dyplomowy – „Bir Damla Su” (Une goutte d’eau) pokazywany był na festiwalu w Cannes w sekcji Cinéfondation, otrzymał również nagrodę Leopard of Tomorrow na festiwalu w Locarno. Ten krótki metraż, rozpoczynający się ujęciem ubranej w czador kobiety, robiącej balona z gumy do żucia, opowiada o młodej Turczynce, – w tej roli sama reżyserka – która buntuje się przeciwko patriarchatowi i autorytaryzmowi mężczyzn.
Po ukończeniu La Fémis, Deniz Gamze Ergüven rozpoczęła pracę nad projektem dziejącym się w Los Angeles podczas zamieszek w 1992 roku. Rzecz nosiła tytuł „Kings” i dostała się m.in. na Cinéfondation Workshop, czy Sundance Screenwriters Lab. Wtedy jednak pojawiła się możliwość realizacji filmu „Mustang” i prace nad nią zostały wstrzymane.
„Mustang” to spojrzenie z perspektywy kobiet na współczesną Turcję. Zdjęcia realizowane były w pobliżu Inebolu w północnej Turcji, 600 kilometrów od Stambułu.

Jeśli nieobce jest Tobie refleksyjne kino zmuszające do refleksji i dyskusji o prawach kobiet o słodko-gorzkim posmaku w konwencji baśni uwypuklającej skłonności człowieka do czynienia zła -serdecznie zapraszam na seans.

Bilet normalny: 10 zł

Bilet ulgowy: 7 zł